Oulunkyläinen - Pohjoiset esikaupungit -lehti

Oulunkylä, Uutiset

Voitto Oulunkylän yhteiskoulun opiskelijoille

OYK:n voitto

Karoliina (vas.) ja Johanna voittivat tutkimusmatkan Australiaan. Kuva: Nea Rastas.

Oulunkylän yhteiskoulun opiskelijat Karoliina Lindqvist ja Johanna Järviluoto voittivat kansainvälisen SAGE Passport 2018 -kilpailun. Kilpailuun osallistui 15 eri maasta nuoria omilla tutkimussuunnitelmillaan. SAGE (Strategic Alliance of Global Educators) on kansainvälinen yhteistyöverkosto, jossa nuoret tekevät yhdessä erilaisia sähköisiä projekteja ja koulujen välisiä tutkimusmatkoja. Verkostoon kuuluu kouluja Aasiasta, Amerikasta, Australiasta ja Euroopasta. Karoliina ja Johanna lähtevät Australiaan, Melbourneen, edustamaan kouluamme ja toteuttamaan suunnitelmansa.

Mistä saitte idean lähteä mukaan kilpailuun?

Johanna: Koulumme apulaisrehtori oli laittanut kilpailusta Wilma-viestin ja näimme käytävillä mainoksia SAGE:sta. Halusimme osallistua, koska kukaan muu ei ollut koskaan aikaisemmin meidän koulusta osallistunut.

Mistä Passport 2018 -kilpailussa on kyse?

J: Meidän täytyi tehdä noin neljän sivun tutkimussuunnitelma siitä, mitä haluaisimme tehdä, ja video siitä tekstistä. Aihe sai olla ihan mikä tahansa SAGE-maiden kouluihin liittyvä.

Mistä suunnitelmassanne on kyse?

K: Meidän tavoitteenamme on tutkia hyvinvointia kouluissa. Tutkimukseen kuuluu kyselyitä ja oppilaiden haastatteluja.

Kuinka kauan teillä meni suunnitelmanne ideoimiseen ja toteuttamiseen? 

J: Aika kauan meni itse idean keksimiseen. Piti aloittaa ihan tyhjästä. Tutkimussuunnitelman sai tehdä ihan mistä tahansa, minkä voi toteuttaa toisessa yhteistyökoulussa – ja sen koulunkin sai valita. Me valitsimme Australian. (Viime vuoden voittaja oli meidän koulussamme ja teki työnsä koululaukun sisällöstä.) Kirjoittamiseen meni monta päivää. Video jäi aika viime tinkaan.

K: Lainasimme kameran kuvisluokasta ja kuvasimme koululla iltakuuteen asti.

J: Editoimiseenkin meni aika kauan, mutta saimme apua koulumme atk-tukihenkilöltä.

Milloin olette lähdössä Australiaan? 

 K: Lähdemme kesäkuun toisella viikolla. Matka kestää kaksi viikkoa.

Mitä odotatte eniten matkalta? 

J: Varmaan sitä, että saamme tutkimuksemme tehtyä ja pääsemme näkemään Australiaa!

K: Niin ja uusia kokemuksia ja ihmisiin tutustumista.

Mitä tapahtuu matkanne jälkeen? Jatkuuko projekti jollakin tavalla?

K: Matkan jälkeen kokoamme yhteen kaiken, mitä olemme tutkineet.

J: Niin, kirjoitamme artikkelin kaikista eroista, joita olemme huomanneet Australian ja Suomen koulujen välillä ja jaamme sen sitten kaikille SAGE-maille.

Teksti ja kuva: Nea Rastas

 

Share