Oulunkyläinen - Pohjoiset esikaupungit -lehti

Kulttuuri, Pakilat, Uutiset

Pakilan alueella tarve yhteiselle olohuoneelle

OmaStadi peli

Ideoita kerättiin OmaStadi-pelin avulla. Kuvat: Peppi Tervo-Hiltula ja Ella Tanskanen.

Lähes parikymmentä alueemme asukasta kokoontui torstai-iltana 1.11.18 pohtimaan Stadiluotsi Ella Tanskasen johdolla Osallistuvan budjetoinnin hankeideoita Pakin talolle. Eri-ikäisistä ja eri taustoista koostunut joukko pelasi OmaStadi-peliä, jonka kautta löydettiin yhteisiä teemoja, joiden ympärille rakennettiin kaupunkia kehittäviä ideoita.

Alueemme ideoinnissa keskiöön nousivat yhteisöllisyyden ja yhteisten tilojen tarve. Koko alueen “olohuoneelle” jossa olisi mahdollisuus viettää aikaa ja liikkua, löytyi jokaisesta peliporukasta toiveita. Tämän lisäksi esimerkiksi alueen bussilinjoihin, liikuntamahdollisuuksiin sekä julkisiin kierrätyspisteisiin kiinnitettiin huomiota.

-Haluamme poistaa alueelta yksinäisyyttä ja mahdollistaa nuorille paikkoja, summasi tilaisuudessa mukana ollut Pakila-Seuran väistyvä puheenjohtaja Tapio Klemetti.

Ehdotuksia voi jättää 15.11.- 9.12.2018 OmaStadi.hel.fi –verkkosivulla. Ehdotuksista äänestetään keväällä 2019. Tätä ennen ideat ehditään arvioida toteuttavien asiantuntijatahojen toimesta. Kaikki yli 12-vuotiaat helsinkiläiset saavat äänestää, ja äänestys tapahtuu verkon lisäksi esimerkiksi osassa kouluja sekä kirjastoissa.

Marttojen kahvituksen ja herkullisten tarjoomusten äärellä keskustelu soljui vielä virallisen osuudenkin päätyttyä. “Keskustelut kuulostivat todella hyviltä” kiittelivät tapahtuman järjestelyistä vastanneet Stadiluotsi Ella Tanskanen ja Pakila-Seuran Peppi Tervo-Hiltula.

Teksti: Peppi Tervo-Hiltula

Kuvat: Peppi Tervo-Hiltula ja Ella Tanskanen

Share