Oulunkyläinen - Pohjoiset esikaupungit -lehti

Kulttuuri, Uutiset

Pohjoisten kaupunginosien yhteistyö hyvässä vauhdissa

Pohjoisten kaupunginosien tapaaminen

Pohjoiset kaupunginosat kokoontuivat 5.11. Oulunkylän seurahuoneen idyllisessä ympäristössä. Vasemmalta Pakila-Seuran varapj. Erja Vuorio, Metsälä-Seuran pj. Pekka Ruha, Maunula-Seuran pj. Hanna Temmes, Paloheinän-Torpparinmäen kaupunginosayhdistyksen pj. Veli-Pekka Kantanen, Oulunkylä-Seuran varapj. Erwin Woitsch ja pj. Marja Markko sekä Pirkkola-Seuran pj. Kaj Lyytinen. Kuva: Erja Vuorio.

Pohjoisten kaupunginosien edustajat kokoontuvat säännöllisesti pohtimaan yhdessä alueen ajankohtaisia haasteita, kehittämisnäkymiä ja yhteistyömahdollisuuksia. Marraskuun tapaamisen asialistalla oli mm. OmaStadi, pohjoisten kaupunginosien yhteinen tapahtumakalenteri ja tulossa oleva Uutta Pohjois-Helsinkiä -asukastilaisuus, joka kirvoitti vilkasta keskustelua. Tilaisuuden toteutustapaa pidettiin asukkaiden vaikutusmahdollisuuksien osalta riittämättömänä. Ryhmä päätyi laatimaan asiasta kannanoton kaupunkiympäristön toimialalle.

Kaupunginosayhdistysten kattojärjestö Helsingissä on Helsingin kaupunginosayhdistykset ry Helka. Helkan hallituksessa on kaupunginosien edustus suurpiireittäin. Pohjoiseen suurpiiriin kuuluvat Pakila-Seura, Paloheinän-Torpparinmäen kaupunginosayhdistys, Oulunkylä-Seura, Maunula-Seura, Metsälä-Seura ja Pirkkolan omakotiyhdistys. Kaksivuotiskaudella 2019-2020 pohjoisen alueen edustajina Helkan hallituksessa ovat Pakila-Seuran varapj. Erja Vuorio (varsinainen jäsen) ja Maunula-Seuran pj. Hanna Temmes (varajäsen).

Teksti ja kuva: Erja Vuorio

Share