Oulunkyläinen - Pohjoiset esikaupungit -lehti

Blogit, Kulttuuri, Oulunkylä, Uutiset

Oulunkylä-Seura ry: Oulunkylä 100 vuotta

Oulunkylä-Seuran logo

Oulunkylä-Seura ry

Kokoamme tämän numeron juttuja heinäkuun lopulla varsin epävarmoissa tunnelmissa.  Koronatartuntojen määrät kasvavat maassa useilla kymmenillä päivässä ja nyt ollaan jo viime huhtikuun tartuntalukemien tasolla.  Suurin huolemme on elokuun viimeisen viikon juhlat.  Paljon järjestelyjä on jo tehty, mutta onko kaikki turhaa.  Päätimme kuitenkin edetä suunnitelmien mukaisesti ja julkaista tässä lehdessä juhlien ohjelman.  Tarjolla on tapahtumia lapsille ja aikuisille, musiikkia usean esiintyjän voimin ja eri puolilla kyläämme.

Oulunkylässä rakentaminen on jatkunut varsin vilkkaana.  Jokapäiväisessä elämässä kaikille näkyvä Raide-Jokerin rakennustyö on levinnyt Tuusulantieltä Vantaanjoelle.  Norrtäljentie on vihdoin saatu auki liikenteelle ja toivottavasti Ogelin edessä oleva kiertoliittymäkin saa pian lopullisen muotonsa.  Tällä hetkellä liittymässä ajaminen on hieman haasteellista etenkin suurille ajoneuvoille – tästä ongelmasta aktiiviset asukkaat ovat aiheellisesti esittäneet kysymyksiä suunnittelijoille ja rakentajille esimerkiksi Helsingin Sanomien palstoilla.  Maaherrantiellä kohoavat pian uudet kerrostalot ja kylän ilme muuttuu varsin paljon.  Lähitulevaisuuden muutoksen kohteina tulevat olemaan lisäksi Oulunkyläntien aseman puoleinen pää, että Ogelin liikekeskuksen koko alue.  Alustavia suunnitelmia toivoisimme näkevämme jo loppuvuodesta.

Itsenäisyydenpuiston muutostyöt ovat lähes valmiit.  Puistoon on istutettu sata itsenäisyyden muistopuuta ja puiston keskiosan muodostavat ympyrän kaarelle istutetut lehmukset.  Myös aiemmin valmistuneen kaasuputken siirron aiheuttamat haavat on maisemoitu sekä puistossa, Patolan metsässä, että Henrik Sohlbergin puistossa.

Oulunkylä-Seuran toiminta on vallitsevista olosuhteista johtuen ollut varsin vaatimatonta.  Emme ole voineet järjestää asukasiltoja kertoaksemme vireillä olevista hankkeista tai kuullaksemme teidän huolianne, ideoitanne tai kysymyksiänne.  Olemme kuitenkin toiveikkaita, että saamme järjestettyä asukkaiden yhteisen tapaamisen vielä kuluvan vuoden aikana.

Oulunkylä 100 vuotta -juhlat järjestetään näillä näkymin elokuun viimeisellä viikolla ja toivomme tapaavamme teidät siellä – siis mikäli epidemiatilanne sen sallii.

Terveisin

Marja Markko

Oulunkylä-Seura ry

Share