Oulunkyläinen - Pohjoiset esikaupungit -lehti

Oulunkylä, Uutiset

Enter ry järjestää avoimia tietoiskuja

luentotilaisuus kirjastossa

Raimo Anttila vetämässä Enterin tietoiskua Oulunkylän kirjastossa. Kuva: Enter ry.

Sen lisäksi, että Enter ry:n vapaaehtoiset opastavat ikäihmisiä digipulmissa Oulunkylän kirjastossa torstaisin, he järjestävät myös katsomoja Enterin tietoiskujen seuraamiseen.

Enterin toimintaan kuuluu monenlaisia tapahtumia sekä tietoiskuja, joista osa on suunnattu yhdistyksen jäsenille ja osa on kaikille avoimia. Kerran kuussa pidettävät, kaikille avoimet tietoiskut näytetään verkossa Zoom-alustalla ja esitetään samaan aikaan myös katsomoissa, joita vapaaehtoiset järjestävät. Enter on saanut Oulunkylän kirjastolta luvan käyttää monitoimitilaa tietoiskujen esittämiseen. Maaliskuussa tietoiskun aiheena oli ”Selaimet ja evästeet – mitä niistä tulisi tietää?” Ja kuten usein Enterin puheenaiheissa, oltiin perusasioiden äärellä. Evästeitähän pyydetään hyväksymään melkein aina kun nettiä selaa – ja selainhan on se, joka täytyy kuvakkeesta avata, kun selaamaan haluaa päästä. (Ohje kuului: jos voit, valitse vain ”välttämättömät evästeet”)

Raimo Anttilan isännöimään ”kisakatsomoon” monitoimitilaan kokoontui maaliskuussa kourallinen katsojia ja kaikkiaan toinen kourallinen kävi pyörähtämässä paikalla. Enemmänkin katsojia mahtuisi paikalle, joten tiedon toivotaan leviävän.

Huhtikuun tietoisku kysyy ”Miltä tuntuu se, että dataa keräävät verkkopalvelut ovat kiinteä osa arkeamme?” Kysymykseen vastaa tutkijatohtori Vilma Lehtinen Tampereen yliopistosta. Hän tuo tuoreita tutkimustuloksia Suomen Akatemian rahoittamasta hankkeesta, jossa tutkitaan muun muassa ikääntyvien kokemuksia digitaalisesta arjestaan. Tietoisku kertoo, miten ihmiset luovivat sen välillä, että palveluista on toisaalta paljon hyötyä ja iloa, mutta yksityisyys ja oman ajan hallinta voivat olla uhattuna. Myös tietoiskun yleisö voi esittää kommentteja tai kysymyksiä puhujalle.

Tietoiskukatsomo järjestetään Oulunkylän kirjastossa keskiviikkona 6.4.2022 klo 10. Tilaisuus on avoin kaikille ja myös ovelta kurkistajat saavat käydä peremmälle ja kesken kaikenkin saa saapua. Tervetuloa!

ke 6.4.2022 klo 10: Tietoisku – Miltä tuntuu se, että dataa keräävät verkkopalvelut ovat kiinteä osa arkeamme?

Torstaisin (19.5.2022 asti) klo 14–15: Maksutonta tietotekniikkaopastusta senioreille.

Oulunkylän kirjasto, Kylänvanhimmantie 27

Tutustu yhdistyksen toimintaan: entersenior.fi

Teksti ja kuva: Enter ry

Share