Oulunkyläinen - Pohjoiset esikaupungit -lehti

Oulunkylä, Uutiset

IF Gnistanin juhlavuosi – vuoden oulunkyläläiseksi valittu seura täyttää 100 vuotta!

IF Gnistanin 100-vuotisjuhlalogo

Gnistan on erottamaton osa monen oulunkyläläisen elämää, jo monessa sukupolvessa. Tänä vuonna seura juhlii satavuotista taivaltaan ympäri vuoden. Ensimmäisenä koittaa 12.2. vietettävä syntymäpäiväjuhla, 2.3. järjestetään 100-vuotisjuhlagaala ja 13.6. vietetään suurta kansanjuhlaa Mustapekka Areenalla.

IF Gnistan valittiin myös vuoden 2023 oulunkyläläiseksi Oulunkylä-Seuran vuosikokouksessa joulukuussa. Gnistan järjestää toimintaa kaikenikäisille jalkapallosta kiinnostuneille perhefutiksesta aikuisten harrasteturnauksiin. Tänä vuonna kannattajat pääsevät jännittämään seuran otteluita Veikkausliigassa ja Mustapekka Areena tulee varmasti kokemaan ennennäkemättömän yleisösuosion.

Oulunkyläinen onnittelee lämpimästi IF Gnistania ja palaamme seuran tapahtumien pariin kaikissa tämän vuoden numeroissamme!

Teksti: Susan Wilander
Kuva: Kalevi Hämäläinen

Share