Oulunkyläinen - Pohjoiset esikaupungit -lehti

Oulunkylä, Uutiset

Uutta Pohjois-Helsinkiä suunnitellaan nyt!

Tuusulanbulevardi kuva Render 3D

Tuusulanväylän kaupunkibulevardi. Kuva: 3D Render

Infotilaisuus verkossa 14.2. klo 17.00–19.00

Helsingin kaupunki järjestää jälleen verkkotilaisuuden, jossa kerrotaan, miten Oulunkylä, Pakila ja Tuomarinkylä muuttuvat, kun kaupunki kasvaa. Tilaisuudessa käsitellään mm. Oulunkylän keskustan sekä Pakilantien yksisuuntaisten pyöräteiden suunnittelua ja sitä, millaista palautetta kaupunkilaiset antoivat Mäkelänkadun bulevardikaupungin suunnitelmista syksyllä.

Voit kysyä ja kommentoida chatissa, jossa kaupungin asiantuntijat vastaavat. Tallenne tilaisuudesta julkaistaan kaupunkiympäristön YouTube -kanavalla. Se on katsottavissa kolmen kuukauden ajan. Tilaisuuden liittymislinkki löytyy tältä sivulta lähempänä tapahtumaa: https://tapahtumat.hel.fi/fi/tapahtumat/helsinki:aggizcdqpi

Tilaisuuden ohjelma

17.00 Tilaisuus alkaa – tervetuloa!

  • Millainen on Pohjois-Helsinki? Äänessä pohjoishelsinkiläiset.

17.10 Oulunkylä ja Maunula

  • Jokiniementie 31, asemakaavoitus alkanut
  • Oulunkyläntien ympäristö, suunnittelun tilanne
  • Oulunkylän keskustakorttelit, suunnittelun tilanne
  • Maunulan täydennysrakentamishankkeita

17.30 Yleistä pohjoisesta suurpiiristä

  • Katsaus alueen katu- ja liikennesuunnitteluhankkeisiin
  • Taloyhtiöiden energianeuvonta
  • Millaista palautetta kaupunki sai Mäkelänkadun bulevardikaupungin kaavarungon luonnoksesta?
  • OmaStadi-äänestys lähestyy
  • Kysymyksiä ja vastauksia

Tauko

18.15 Pakila ja Paloheinä

  • Pakilantien pyöräliikenteen yksisuuntaistaminen
  • Pakilantie 57, 58 ja 59, asemakaavan muutoksen tilannekatsaus
  • Paloheinän jokamiesgolfkentän laajennus
  • Kysymyksiä ja vastauksia

18.50 Näin saat tietoa ja voit osallistua kaupunkiympäristön suunnitteluun

Aineistot ja ohjeet mielipiteen kertomiseen löytyvät osoitteesta hel.fi/suunnitelmat:

  • Nähtävillä 29.1.–16.2.2024. Mielipiteet 16.2. mennessä:

-Oulunkyläntien ympäristö, asemakaavan muutos, päivitetty osallistumis- ja arviointisuunnitelma (Oulunkyläntien ympäristössä suunnitellaan uusia asuinkerrostaloja ja koulua).

-Jokiniementie 31, asemakaavan muutos, osallistumis- ja arviointisuunnitelma (Jokiniementie 31:n tontille suunnitellaan uutta asuinkerrostaloa nykyisen rivitalon tilalle).

  • Nähtävillä 5.2.–1.3.2024. Mielipiteet 1.3. mennessä:

-Pakilantie 57, 58 ja 69, asemakaavan muutos, päivitetty osallistumis- ja arviointisuunnitelma (Pakilantien varteen, tonteille osoitteissa Pakilantie 57, 58 ja 69 suunnitellaan kerrostalorakentamista Pakilantien suunnitteluperiaatteiden mukaisesti. Olemassa olevat rakennukset on tarkoitus purkaa).

Teksti: Susan Wilander

Share